#AkcjaŻonkile – ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

19 kwietnia 2024 roku obchodzimy 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

Społeczność naszej szkoły również pamiętała o rocznicy tych tragicznych wydarzeń. W tym dniu przypięliśmy do swoich ubrań papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania, na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Poprzez udział w Akcji Żonkile mogliśmy wyrazić swoje wsparcie dla idei pokoju i solidarności z ofiarami wojny. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest ważna, aby nie zapomnieć o przeszłości.

Akcja została przeprowadzona przez Panie: Weronikę Łempkowską, Monikę Cybulską oraz Szkolny Klub Wolontariatu.