Niebieskie Igrzyska

Dnia 4 kwietnia 2024 roku odbyły się w naszej szkole Niebieskie Igrzyska pod patronatem Wójta Gminy Sierpc.

Niebieskie Igrzyska są formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 2 kwietnia oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.

W tym dniu do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym zostali zaproszeni uczniowie ze wszystkich szkół z terenu Gminy Sierpc. Na początku spotkania pan Dyrektor i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Korpolińska powitali zgromadzonych gości. Następnie uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli prezentację multimedialną nawiązującą do problemów z jakimi borykają się na co dzień osoby z autyzmem. Podczas Igrzysk odbyły się konkurencje sportowe jak i edukacyjne. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe: klasy I – III oraz IV – VIII.

Grupy klas I – III na początku zmagały się z konkurencjami sportowymi: dwa tory przeszkód, strzał piłką nożną do bramki oraz rzut woreczkiem do celu. Następnie dzieci przystąpiły do kolorowania obrazków o tematyce związanej z autyzmem. Ostatnim zadaniem było kodowanie.

Grupy klas IV – VIII rozpoczęły swoje zmagania od wykonania plakatu na temat autyzmu oraz nadania mu hasła. Kolejną konkurencją wśród starszych uczniów było ułożenie jak najwyższej wieży z plastikowych niebieskich kubków. Ostatnim zadaniem do wykonania była kolorowanka podłogowa, która polegała na pokolorowaniu obrazków i ułożeniu ich w całość.

Na zakończenie Niebieskich Igrzysk wszyscy uczestnicy, trzymając w dłoniach niebieski balon, stworzyli serce.

Podsumowując całe spotkanie Dyrektor szkoły wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu wręczyli wszystkim uczestnikom statuetki, dyplomy i upominki. W tym dniu nie było wygranych ani przegranych – wszyscy byliśmy równi.

Niebieskie Igrzyska miały za zadanie pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości.