„Poznaj Polskę” –wycieczka do Gdańska. 😊🌊😍

W dniach 23-24 listopada uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Gdańska. Pierwszym punktem zwiedzania było Pole Bitwy na Westerplatte – miejsce w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Zwiedziliśmy zachowane do dziś wojskowe zabudowania. Głównym elementem kompozycji krajobrazu Westerplatte jest monumentalna rzeźba. Pomnik Obrońców Wybrzeża umiejscowiony przy wejściu do portu morskiego, na terenie byłej polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Pomnik z monumentem o wysokości 25 metrów, upamiętnia polskich obrońców Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum II Wojny Światowej. Nowoczesne ekspozycje zajmują powierzchnię niemal 5 tysięcy metrów kwadratowych i są zlokalizowane 14 metrów pod ziemią. Wędrówka pośród nich to opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, począwszy od wydarzeń kończących pierwszą wojnę, które miały realny wpływ na jej wybuch, poprzez poruszające obrazy z Westerplatte, z bombardowań miast i strzelania z samolotów do ludzi uciekających drogami w otwartym terenie, złamanie kodu Enigmy, przegląd rodzajów broni po konferencje międzynarodowe kończące działania wojenne. Poszczególne sale wyposażone były w wiele interaktywnych elementów, na ekranach można było zobaczyć na przykład oryginalne niemieckie filmy, kręcone przez hitlerowców w celach propagandowych, a dla współczesnych będące bezcennym źródłem historycznym. Ogromne wrażenie na naszych uczniach zrobiła makieta ulicy przedwojennego miasta, oddanego z najdrobniejszymi szczegółami, którą przeszliśmy na początku zwiedzania, a która także kończy wędrówkę po muzeum, ale wygląda zupełnie inaczej – pełna gruzów i ruin po bombardowaniu, z czołgiem stojącym w jej centrum. Innym wzruszającym miejscem było to, w którym pokazano dramat Żydów, wywożonych na śmierć do nazistowskich obozów koncentracyjnych – bydlęcy wagon, rampa z Oświęcimia, stos walizek odebranych ludziom przed komorami gazowymi i szklane ściany z fotografiami zamordowanych. Tej lekcji historii nie da się po prostu zapomnieć…

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Gdańsk – miasto w zasięgu obwarowań XVII w. Po wyjściu z muzeum wyruszyliśmy na spacer Długim Pobrzeżem wzdłuż Motławy. Obejrzeliśmy Żuraw Gdański oraz Spichlerze, a następnie przeszliśmy Drogą Królewską – ulicą Długą, Długim Targiem, zatrzymując się przy najpiękniejszych budynkach – Dworze Artusa, Ratuszu, Zielonej Bramie oraz podziwiając Fontannę Neptuna i Bazylikę Mariacką. Spacerując po gdańskich uliczkach trafiliśmy na Jarmark Bożonarodzeniowy, który wprowadził naszych uczniów w klimat nadchodzących Świąt.

Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od pobytu w porcie we Władysławowie. Port budowany w latach 1935–38 jest jednym z największych na Bałtyku. Pogoda dopisywała, było słonecznie, więc mogliśmy pospacerować po plaży. Tego dnia jeszcze raz przyjechaliśmy do Gdańska, aby zwiedzić najbardziej imponujące muzeum o komunizmie w Polsce – Europejskie Centrum Solidarności. Wystawa dedykowana jest historii ruchu Solidarność oraz zmianom, jakie dokonały się pod jego wpływem w Europie. Podzielona jest na siedem sal i zajmuje ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych. Po raz kolejny zanurzyliśmy się w historii opowiadanej przez archiwalne dokumenty, zdjęcia, projekcje wideo oraz interaktywne instalacje.

Bardzo zadowoleni i w wyśmienitych humorach, po godzinie 18.00, wróciliśmy z powrotem do Sudrag. Wyjazd do Gdańska był niezwykłą i niezapomnianą chwilą spędzoną wśród tragicznej historii naszego kraju, o której nie wolno nam zapomnieć i do której powtórzenia nie wolno nam dopuścić.

Wyjazd odbył się dzięki przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki – „Poznaj Polskę”, w ramach którego szkoła otrzymała środki na dofinansowanie wycieczki.